/
یکشنبه 6 مهر 1399
September 27 2020

دستورالعمل اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع بیماری کووید ـ 19 از طریق جابجایی وجوه نقد اعم از اسکناس، ایران‌چک و مسکوک

تاریخ انتشار : 1398.12.26


دستورالعمل اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع بیماری کووید ـ 19 از طریق جابجایی

وجوه نقد اعم از اسکناس، ایران‌چک و مسکوک

 

1.   واحدهای روابط‌عمومی بانک‌ها موظف هستند مخاطرات ناشی از مبادله وجوه نقد را در احتمال ابتلا به بیماری کوویدـ19، به مشتریان خود از طرق مختلف مانند اعلانات داخل شعبه، فایل‌های صوتی و تصویری و نیز بهره‌برداری از امکانات رسانه ملی، مطبوعات و فضای مجازی، اطلاع رسانی نمایند. 

2.  همه ساله به مناسبت ایام نوروز و سنت استفاده از اسکناس به عنوان عیدی در بین خانوارهای ایرانی، بانک‌ها اقدام به توزیع اسکناس نو در بین عموم مردم می نمایند که با توجه به شرایط حال حاضر و با هدف جلوگیری از انتقال عامل بیماری در تجمعات ایجاد شده برای دریافت اسکناس نو و همچنین خطر گسترش بیماری از طریق رد و بدل شدن اسکناس بین افراد خانواده، دوستان و آشنایان، توزیع اسکناس نو در روزهای پایانی سال به هر نحو در شعب و خزانه بانک‌ها ممنوع بوده و لازم است این موضوع از طرق مقتضی به عموم مردم اطلاع‌رسانی شود.

3.  شعب بانک‌ها می‌بایست از دریافت و پرداخت هرگونه وجه نقد اعم از اسکناس، ایران‌چک و مسکوک اجتناب نموده و چنانچه ضرورتی به دریافت وجوه از مشتریان وجود داشت با رعایت کامل اصول تاکید شده بهداشتی (مطابق با مفاد بخشنامه شماره 428666/98 مورخ 10/12/1398 اداره نشر اسکناس و خزانه) اقدام گردد. انتقال وجوه دریافتی به خزانه بانک‌ها باید با رعایت تمام جوانب احتیاطی صورت پذیرد و از دوبار شمار کردن آن توسط کارکنان خزانه‌ها جداً خودداری گردد.

4.  کارکنان تمام بانک‌ها می‌بایست نسبت به راهنمایی و ارائه ابزارهای جایگزین وجه نقد به مشتریان خود در شعب اهتمام ویژه‌ای داشته و واحدهای ذی‌ربط نیز مکلف هستند تمام شرایط و امکانات لازم را برای این منظور در شعب مهیا نمایند.

5.  بانک‌ها موظف هستند تعداد مشخصی از دستگاه‌های خودپرداز خود را به صورت غیر نقد[1] و فقط برای ارائه خدمات بانکداری الکترونیک اعم از کارت به کارت، دریافت موجودی، پرداخت قبوض و ... تنظیم نمایند. تعداد و محل استقرار دستگاه‌های مذکور می‌بایست به نحو مقتضی اطلاع‌رسانی گردد.

تبصره: به منظور جلوگیری از انتقال ویروس کرونا از طریق تماس فرد با صفحه‌کلید، دریچه دریافت پول و...، مقتضی است تمام دستگاه‌های خودپرداز به ویژه آن‌هایی که عملیات پرداخت وجه نقد را انجام می‌دهند، توسط عوامل پول‌گذاری و نگهداری، در فواصل زمانی مشخص ضدعفونی گردد.

6.  به منظور اطمینان از ارائه مطلوب خدمات بانکداری الکترونیک، مقتضی است واحدهای انفورماتیک بانک‌ها به صورت 24 ساعته وضعیت سامانه‌های پرداخت الکترونیک خود را رصد و در اسرع وقت نسبت به رفع مشکلات احتمالی اقدام نمایند. [1] Cashless ATM
لیست نظرات
ارسال نظر من
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر من