/
چهارشنبه 28 آذر 1397
Desember 19 2018

در آیین رونمایی از سامانه صیاد

دکتر سیف: صیاد، اعتبار را به چک باز می‌گرداند.

تاریخ انتشار : 1396.6.30


در آیین رونمایی از سامانه صیاد

ریئس کل بانک مرکزی در آیین رونمایی از سامانه صیاد ضمن تشکر از شبکه بانکی و دست اندرکاران طراحی و راه اندازی سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه دسته چک)، این سامانه را موجب بازگشت اعتبار به چک دانست، که در زیر به اهم ویژگی های آن اشاره خواهد شد.

  • موضوع ساماندهی وضعیت چک از سال 1394 با طراحی سامانه ملی چکاوک مورد توجه بانک مرکزی قرار گرفت و در ادامه آن سامانه صیاد با هدف اعتبارسنجی یکپارچه، کنترل دقیق اهلیت متقاضی دسته چک پیش از صدور، استعلام وضعیت عملکرد صادرکننده چک توسط گیرنده آن، استانداردسازی ابعاد، جانمایی اقلام اطلاعاتی و ویژگی های امنیتی برگه چک توسط بانک مرکزی طراحی شده است.
  • سامانه‌ای که چهار هدف «ارتقای ضریب امنیتی و اعتباربخشی به برگه چک»، «استانداردسازی جانمایی مورد نوشتاری و کاهش عملیات تصدی گری»، «بررسی صلاحیت دارنده دسته ‌چک از طریق سامانه‌ های اعتبارسنجی بانک مرکزی» و «ایجاد شفافیت اطلاعاتی و جلوگیری از سوءاستفاده ‌های ناشی از تبانی شعب در صدور دسته‌ چک» را دنبال می‌ کند.
  • با استفاده از سامانه صیاد، صدور چک در همه بانک ها و موسسات مالی و اعتباری مجاز کشور یکدست و استاندارد خواهد شد.
  • استانداردسازی برگه چک نقش مهمی را در پیشگیری از جعل ایفا می کند و به ذینفع چک امکان می دهد تا از اصالت آن با توجه به یکپارچگی مولفه های امنیتی و ظاهری در تمام بانک ها اطمینان حاصل کند.
  • سامانه «صیاد» از ابتدا در خواست دسته چک تا مرحله نقد شدن، آن را تحت نظارت قرار داده و مشکلات مربوط را برطرف خواهد کرد.
  • با توجه به اصلاح فرایند صدور و کارسازی چک، امکان استعلام وضعیت صادرکننده چک برای گیرنده ذینفع آن به هنگام معامله و پیش از پذیرش آن از سامانه متمرکز فراهم خواهد شد.
  • ویژگی بسیار مهم سامانه صیاد این است که یک شماره منحصر به فرد بر روی هر برگ چک درج می شود که دریافت کننده چک می توان این رقم را به سامانه پیامکی بانک مرکزی ارسال کند و در همان لحظه از سوء سابقه صاحب چک مطلع شود.
  • دسته ‌چک ‌های کنونی نیز گرچه از یک بازه زمانی حدود هشت ماهه برای استفاده برخوردار هستند، اما از اردیبهشت سال آینده کاملا منقضی خواهند شد.
  • البته سیاست ‌گذار با درنظر گرفتن کارکرد عرفی دسته ‌چک در بازار کسب‌ و ‌کار گزینه نقدشوندگی را برای چک ‌های مدت ‌دار حتی با موعدهای بلندمدت فعال نگه داشته است. در واقع از اردیبهشت سال آینده نحوه وصول چک ‌هایی که در قالب دسته‌ چک ‌های کنونی (غیرصیادی) صادرشده، تغییر می‌کند. چک ‌های صادرشده در حالت فعلی از اردیبهشت ‌ماه به بعد فقط در بانک مرجع صدور دسته‌ چک قابل ‌وصول و نقدشوندگی است.
  • فاز کنونی، فاز اول سامانه صیاد است و پس از ساماندهی دسته چک ‌ها در مرحله بعد این روند برای چک‌ های رمزدار و چک ‌های مبادله ‌ای بین بانک‌ ها نیز به اجرا در می‌آید.
لیست نظرات
ارسال نظر من
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر من